Košík: 0

Spolu: € 0.00

Porovnanie kolagénu

Reklamy na kozmetiku = veľký podvod?

Hodnotenie kozmetických prípravkov - úryvky z knihy Malcolma Mc Namara, s názvom "Big Imposture" (Veľký podvod)

Mc Namara, vzdelaním lekárnik a ekonóm, bol po mnoho rokov najlepšie plateným odborníkom vo svete na predaj kozmetických prípravkov. Keď vydal svoju knihu, vtiahli ho obrovské svetové koncerny produkujúce krémy do sporov, ktoré trvajú dodnes o porušenie obchodného tajomstva a očiernenia. Nehľadajte tento bestseller na pultoch kníhkupectiev. Z rozhodnutia súdu zmizol dokonca aj z internetu.

"... Reklama na krémy na tvár je zo 75% psychotechnika opierajúca sa o klamstvá, a to drzé klamstvá. V 20% zbožným prianím, samozrejme zveličením, nad interpretáciou alebo slobodnou manipuláciou faktami. Až zvyšných 5% - nie viac - je pravda, pri čom táto pravda nie vždy a nie pre každého, kto kupuje krém pod vplyvom reklamy má plnú hodnotu ...

Firma, ktorá chce vytrvať v boji s konkurenciou, by mala dva až trikrát do roka uviesť novinku a raz za dva roky hit, najlepšie v podobe celej série produktov. Slúžia tomu rôzne triky: efektné percentá a čísla - využívajú nedostatok predpisov, ktoré by kategoricky rozlíšili lži a fakty. Čo znamená napr. redukcia vrások o 50%? U koho? V akom veku? Na aké pokožke? Za alebo na ako dlho?

Veľmi múdre názvy tipu: kreatolický, holistický, syntetizujúci - budí rešpekt pre ťažko vedecké formulácie a mätú zákazníka.

Zázračné a čo najviac exotické rastliny - jojoba, aloe, algi, ginko biloba, z ktorých extrakty našťastie nikomu neublížia, ale spotrebitelia týchto preparátov by mali vedieť, že za akékoľvek ich pôsobenie vďačia nie pôsobeniu zrovna moderných bylín, ale starým osvedčeným syntetickým zložkám, mimo iné vitamínom.

Očarujúce historky - napr. o vyliečených kopytách chorého koňa, ktorý sa brodil vo vode zo zázračného prameňa alebo o storočných babičkách, ktoré si zachovávajú svieže líca, vďaka obkladom z týchto vodných rastlín. "Inteligentná" kozmetika, čiže heslo vrece - napr. pretože obsahujú ceramid, elastín, ktoré sú prirodzenou zložkou pokožky.

Uisťujem čitateľa, ako človek, ktorý toto heslo uvádzal do svetovej kozmetiky, kopírujúci ho z reklamy na práčky, že všetka "inteligencia" krémov spočíva v ich inteligentnej propagácii. Nie sú testované na zvieratách - iste až u výrobcu finálnej podoby produktu. Pretože nikto prakticky neprodukuje všetky zložky krémov od základov. Ekologické - podľa módy na zložky výhradne rastlinného a minerálneho pôvodu, presvedčili svet, že "chémia" je škodlivá a alergizujúca. Pravda je však oveľa zložitejšia. Rybia bielkovina, ktorá je predsa tiež zvieracia, je alergénom menej častým než rastlinné proteíny. Obdobne, sterilne a dôsledne tvorená syntetika je rovnako bezpečná ako prírodné zložky, a pri tom omnoho účinnejšia. K dostaniu iba v lekárňach - je to nesmrteľný trik, ktorý navyše dovoľuje trikrát zmenšiť balenia a dvakrát navýšiť cenu, v porovnaní so špecifikami o rovnakých vlastnostiach, ale predávaných v drogériách ...

... Preberme teraz pár najúčinnejších reklamných sloganov, ktoré "informujú" o vlastnostiach nového krému

Vyživuje pokožku - polovičná alebo skôr z jednej štvrtiny pravda, vytvorená z teraz módne "dietetickej kozmetiky", ktorá reklamuje v krémoch ako zdravé pre pleť to, čo je zdravé pre organizmus vo výžive, čiže predovšetkým vitamíny. A to vitamíny B1, B2, B6 , D a K nemajú najmenšiu šancu sa vstrebať cez pokožku. Pokiaľ je teda reklamujú v súvislosti s krémami, proste sa len vysmievajú spotrebiteľom. Vitamíny C, E, A a zvlášť ten posledný naozaj sú pokožkou výborne vstrebateľné, ale pod jednou podmienkou - musia byť uzavreté v nosičoch, ktoré je transportujú cez kožnú bariéru. Mnoho firiem na to nedbá. Jedine provitamín B5 bezpochýb regeneruje pokožku a povzbudzuje k činnosti kožné bunky, vstrebáva sa z každého dobrého krému, ktorý ho obsahuje.

Relaxuje, povzbudzuje produkciu endorfínu v mozgu - je to síce pravda, aj keď objektívne pre klienta to nemá veľký význam, pretože pôsobí ako efekt placebo. V skutočnosti ženy robí šťastnejšími možnosť kúpy krásne vyzerajúceho a voňajúceho krému - a tu je fenomén a minimálny význam má jeho účinok.

Okysličuje pokožku - klamsto a ku všetkému škodlivé, keby v skutočnosti krém obsahoval oxygenium v aktívnej podobe napadajúce bunky zvonku, tak toto mazadlo by ničilo našu pokožku procesom okysličovania rovnako, ako kyslík ničí korodujúce kovy a zvetrané skaly.

Energetizuje, povzbudzuje pokožku k činnosti - samozrejme, ak to má na svedomí zložka krému silne pôsobiaca napr. aktívny kolagén, vitamín A, C alebo kyselina liponová. Ak však výrobca tento účinok pripisuje vode z vnútra ľadovca, výťažku z aloe alebo energetizujúcim molekulám, tak spotrebiteľovi za jeho peniaze jednoducho rozpráva obyčajné rozprávky.

Krém posilňuje pokožku - čo to znamená? Otužuje ju? Krém môže nanajvýš dopĺňať úbytok tukov v pokožke, a teda posilňovať obranné múry vlastnej pokožky. Takže polovičná pravda.

Detoxikuje organizmus - nepravda. Odstraňovanie toxínov z ľudského tela má na svedomí lymfatická sústava a nie koža. Aby sme zväčšili funkciu napr. potných a mazových žliaz, krém by musel mať silu sacieho čerpadla.

Odstraňuje už vzniknuté vrásky - je to snáď tá najväčšie klamstvo v dejinách reklamy. Zoznámil som sa v priebehu svojej kariéry snáď s tisíckou klinických testov a môžem potvrdiť, že dva preparáty doteraz objavené pôsobia skutočný a trvalý nárast tkanív a likvidujú už vzniknuté vrásky. Jeden z nich je patent švajčiarsko - francúzskej farmaceutickej firmy a zatiaľ sa používa iba na likvidáciu jaziev. Druhý, vynájdený niekde v Poľsku, nie je krém, ale kolagénový gél, ktorý je biologicky aktívny iba za určitých teplotných podmienok .... Už existujúce vrásky možno odstrániť iba implantáciou BOTOXINU alebo KOLAGÉNU a to musíte každého polroka opakovať. Najlepšie krémy môžu proces starnutia pokožky nanajvýš spomaliť ... "


Kolagén očami vedcov


Žiadny iný kolagén, ktorý je používaný vo svetovej kozmetológii ako súčasť krémov a implantátov netvorí trojitú helisu.

"Colla tmel, Genn rodiť." V preklade z gréčtiny ten, ktorý rodí tmel. Toto slovo vystihuje funkciu kolagénu, ktorý je vlastne bielkovinou stmelujúcu bunkové elementy a umožňuje vznik jednotlivých tkanív a orgánov. Celý život sa kolagén v organizme neustále obmieňa. Najdlhšie zostáva v kostiach, kde sa obmieňa raz ročne, najkratšiu dobu má v pečeni, kde to trvá len mesiac.

Kolagén je jednoduchá bielkovina tvorená výlučne aminokyselinami, ktoré patria do skupiny vláknitých bielkovín, teda povedané odborne, fibrilárnych skleroproteínov. Je tvorený dlhými, špirálovitým peptidovými reťazcami, ktoré obsahujú 19 aminokyselín. Najdôležitejšie z nich sú prolín, glycín, hydroxiprolin a hydroxilizin, pričom posledné dve sa prakticky v iných bielkovinách neobjavujú.

Aminokyseliny sú tvorené z prvkov uhlíka, kyslíka a vodíka, ktoré reagujú s atómami dusíka. Zlúčenie najmenej stovky aminokyselín vytvorí polypeptidový reťazec. Tak sa zrodí bielkovina. Tak vzniká tiež kolagén. V prípade kolagénu, aminokyselinové zloženie jeho reťazcov spôsobuje, že vytvorí špirálu priestorového tvaru nazývanú SUPERHELISA.

Dôležitou vlastnosťou kolagénovej trojitej helisy je opakujúca sa sekvencia troch aminokyselinových zvyškov o všeobecnom vzorci _X_Y_Z, kde zvyšky Y a Z sú zabudované do polypeptidového reťazca. Špirála bielkovinového reťazca je podopretá slabými vodíkovými väzbami. Tieto väzby v kolagéne, ktorý tvorí základ živých organizmov, sa môžu prerušiť počas ochorenia, napr. pri zápalových stavoch. Je to jeden z dôvodov, prečo človek umiera, keď teplota jeho tela prekročí 42 °C. Z rovnakého dôvodu sa pri kolagéne získaného zo sladkovodných rýb špirála rozpadá pri vyššej teplote než má ich prirodzené prostredie.

Trojitá helisa v kolagéne získanom z rýb môže tiež veľmi rýchlo podľahnúť skaze. Stačí, keď prebehne menšia kyselinová reakcia spôsobená preniknutím baktérií alebo zaznamenajúci nárast teploty bielkoviny behom niekoľkých minút, aby molekuly kolagénu podľahli dešpiralizácii.

Vtedy stráca kolagén biologickú aktivitu a schopnosť spojiť sa s párovými molekulami v koži. Pomaly podlieha denaturácii a následne koagulácii. Prestáva byť elixírom mladosti a stáva sa obvyklým hydratačným gélom. Americkí (E. Gibson, L. Chang 2002) a francúzski (J. Roche 2003) vedci, upozorňujú na to, že vedľa faktora teploty a kyselinovej reakcie, hrá určitú rolu aj faktor časový, súčasne so vstrebávaním kolagénového preparátu.

Je potreba poukázať na to, že aj ten najlepší z doteraz známych vstrebateľných preparátov vytvorených INVENTIA POLISH TECHNOLOGIES si uchováva priestorovú štruktúru kolagénu do 26 °C, vyzerá, že je to hraničná hranicou úspechov biotechnológie.

Teplota ľudského tela - okolo 37 °C dešpiralizuje pravdepodobne kolagén aplikovaný v podobe vstrebateľného gélu už asi po 50-55 minútach. Nestačí teda len získať z rybej kože kolagén a emulgovať ho do podoby gélu a tvrdiť, že je to elixír mladosti ako to robia niektoré firmy.

Preparát, ktorý má pôsobiť blahodarne na pokožku, musí podľa klinických štúdií spĺňať celý rad podmienok. Vedľa vyššie menovaných musí byť vyrobený z bielkoviny o relatívnej molekulovej hmotnosti tropokolagénu významne nižšej ako 350 000, akú obsahuje kolagén v tkanive ľudskej pokožky (G. Reich 1970)

Kolagén INVENTIA POLISH TECHNOLOGIES je získavaný v relatívnej molekulovej hmotnosti 250 000 310 000, čo mu dovoľuje v podstatne kratšom čase (ako je prah dešpiralizácie) vniknúť do pokožky a stať sa súčasťou tkaniva, bez toho, aby podľahol strate trojitej helisy, spôsobenej teplotou ľudského tela.

Žiadny iný výrobca kolagénu na svete, vyrábaného takisto z rybieho kolagénu, nezískal pozitívne vyjadrenia odborníkov z odboru biochémie, biotechnológie a medicíny v oblasti vyššie menovanej problematiky.

Aby sme pochopili, v čom vlastne spočíva revolúcia v kozmetológii, ktorú vlastne začíname, je potrebné vedieť, že:

Kolagén a elastín - sú pomocné proteíny, ktoré zabezpečujú potrebné napätie v pokožke, jej hydratáciu, pružnosť, elastickosť a sviežosť.
Od cca 25. roku života začína ľudská koža pomaly strácať tieto vlastnosti, podobne ako svaly strácajú silu a kosti vápnik. Všetky tieto príznaky starnutia vyplývajú z postupného deficitu rozpustného kolagénu, ktorého biosyntéza je s postupujúcim vekom čoraz slabšia.
Po 30. roku života prakticky u každého človeka začínajú zanikať mazové a potné žľazy a postupne tiež vysychá a ochabuje pokožka. Objavujú sa vrásky. Dochádza k tomu vďaka oslabeniu vlákien elastínu a kolagénu, ktoré tvoria spodnú vrstvu kože. Voľné radikály, toxíny a enzým zvaný kolagenóza ničí bielkovinové vlákna a v organizme klesá hladina mikročastíc a vitamínov stimulujúcich prirodzenú produkciu kolagénu fibroplastami. 
Obnova kolagénu v organizme síce trvá stále, ale čím viac starneme, tým viac začínajú procesy degradácie prevažovať nad procesmi syntézy, konkrétne syntézy rozpustného kolagénu, ktorý doteraz zabezpečoval pokožke elastickosť a možnosť obnovy vďaka schopnosti viazať vodu.


Prírodný tropokolagén je vodný roztok kolagénu s elastínom s dodatkom kyseliny mliečnej. Tvorcovia sa rozhodli nepoužívať akákoľvek farbivá a aromatické látky nie preto, že by ako je to v móde brali zreteľ na ekológiu, ale pretože mali starosť o zachovanie trojitej helisy. Kyselina mliečna je jedinou kyselinou, ktorá neohrozuje priestorovú štruktúru vlákien. Podporuje a zrýchľuje obnovu pokožky a tiež redukuje škvrny.

Uvoľňovanie korneocytov pomáha prenikať rybím fibrilám, ktoré sú prepravované v molekulách viacsýtych mastných kyselín omega 3 a omega 6 do párových vlákien v pokožke skôr, ako teplota tela ohrozí stavbu skrutkovice.

Prírodný kolagén formuly 5-22, potom 5-23, 5-26 a nakoniec tropokolagén je vyrábaný v sterilných podmienkach, porovnateľných s laboratórnymi, diplomovanými chemikmi. Voda používaná pri produkcii je podrobená hyperfiltrácii metódou opačnej osmózy. Nádoby a nástroje sú zase podrobené sterilizácii. Preparát je skladovaný v sklenených nádržkách s dávkovačmi a pred prehriatím je chránený prepážkami, ktoré izolujú balenie. Všetko slúži jednému cieľu - k ochrane priestorovej štruktúry kolagénu v preparáte, ktorá rozhoduje o jeho účinnosti.

Vstrebávajúce gély, tvoria po prieniku do kože proteínovú sieťku tzn. "lešenie" pre nový kolagén produkovaný fibroblastami. Táto sieťka viaže vodu a lipofilové substancie. Výskumy vedené na bunkách kultivácie tkanív ľudskej pokožky pod bežným a elektrónovým mikroskopom potvrdili zväčšené množstvo kolagénu tvoreného fibroblastami, zosilnenie pokožky, zväčšené množstvo mucínu a slizových substancií v bradavkovej vrstve pokožky.

Vstrebateľnosť tohto preparátu šokuje vedcov. Po tridsiatich minútach po nanesení na pokožku sa kolagén stáva súčasťou buniek vlastnej pokožky. Po necelých 48 hodinách je zistená zvýšená hladina hydroxiprolinu v okolí chondrocytov vytvárajúcich kolagén v kostiach.

To sú objektívne výsledky testov v rôznych spolupracujúcich inštitúciách. Prírodný kolagén získal taktiež veľmi pozitívne hodnotenie v kozmetických salónoch, nechtových štúdiách, kaderníctvach, strediskách biologickej obnovy a predovšetkým v zákazníckych anketách.

Toľko na tému role tohto vynikajúceho produktu v kozmetike.

Ďalej na tému medicíny. Nesporný vplyv rybieho kolagénu na liečenie paradentózy, kožných alergií, akné, lupín, lupienky, popálenín, dermatóz, tvorbe lyzín, opuchlín, zápalových stavov kĺbov a mnohých ďalších ťažkostí bol už popísaný. Preparát vyhladzuje okraje jaziev, neobvykle urýchľuje hojenie rán, odrenín a redukuje podráždenia. Je vyhlásený v boji s celulitídou a striami. Výborne utišuje uhryznutie alebo bodnutie hmyzom. Likviduje pehy, spomaľuje šedivenie, regeneruje vlasy a nechty. Pri potieraní viečok zlepšuje zrak. Používa sa na afty, herpes, jačmenné zrno, zádery, vredy. Kolagén spomaľuje proces odumierania mazových a potných žliaz. Lieči popraskané päty, likviduje mozole a rieši problém vrstvenia sa kožičky okolo nechtov.

Každý deň sa dozvedáme o novom využití preparátu napr. pri ošetrovaní koní pred aukciou, alebo pri prechovávaní a transporte transplantačných orgánov. Prestaneme sa čudovať, keď si uvedomíme, že kolagén tvorí 30% bielkovín v našom tele, ale napr. v oku a v pokožke až 70%.

Rybí kolagén pravdepodobne vytlačí dobytčí kolagén z implantológia a z priemyslu vyrábajúceho obväzy, cievne protézy a chirurgické šitie. Neobvykle sľubné sa zdajú byť aj klinické štúdie uskutočňované na skupinách ľudí trpiacich osteoporózou a reumatickými chorobami. Vlastne už môžeme hovoriť o úspechu, prinajmenšom pri symptomatickom liečení týchto chorôb.

Poľský rybí kolagén čaká na registráciu u Komisie liekov. Neexistujú doposiaľ žiadne zdokumentované klinické kontraindikácie pri užívaní. Osoby citlivé na rybiu bielkovinu netvorí ani promile populácie. Ako budú dokončené klinické štúdie, môžeme sa domnievať, že kontraindikáciami môžu byť - chemoterapia, choroby zo skupiny kolagenóz, nízkobielkovinová diéta pri nedostatočnej funkcii obličiek. Z čisto právnych dôvodov by sa nemal kolagén ponúkať ani tehotným ženám, čo je ale ťažké vďaka skutočnosti, že prírodný kolagén vyhladzuje strie.