Košík: 0

Spolu: €0.00

História kolagénu

Už pred viac než desiatkou rokov vedci z oddelenia pre vývoj a výskum firmy INVENTIA PT vypracovali metódu a technológiu získavania neobvyklého Prírodného tropokolagénu Inventia®, kolagénového gélu, ktorý je 100% hydrátom prirodzene sa v pokožke vyskytujúceho kolagénu tretieho rádu v jeho natívnej forme. Tento neobvyklý kozmetický prípravok bol od začiatku vo svojej podstate čistou aktívnou zložkou a dodáva pokožke nevyhnutne potrebné molekuly, ktoré sú jej maximálnym prínosom. Od vzniku Prírodného kolagénu Inventia® Vám ponúkame čistú a aktívnu podobu kolagénu tretieho rádu.

Keď sme po intenzívnych výskumoch vplyvov Prírodného tropokolagénu Inventia® na pokožku spoznali jeho veľký prínos, vytvorili sme v synergii tiež moderný kozmetický rad pre starostlivosť o tvár aj celé telo. Jej základ tvorí Natural Collagen Inventia® - Prírodný kolagén Inventia®.

Spracované receptúry sú založené na najnovších poznatkoch z odboru dermatológie, kozmetológie a biotechnológie, vďaka čomu ich pôsobenie plní očakávania aj tých najnáročnejších klientov. S ohľadom na pôsobenie a kompatibilitu natívneho kolagénu tretieho rádu vznikli nezvyčajne bohaté receptúry so starostlivo vybranými a overenými prírodnými zložkami a najnovšími biotechnologickými objavmi.
Všetky kozmetické prípravky sú v priebehu ich výroby podrobované prísnym a dôkladným vedeckým procedúram, v ktorých býva detailne kontrolovaná a dodržiavaná ich bezpečnosť a kozmetické účinky. Do produkcie sú vždy vybrané len najbezpečnejšie a najaktívnejšie receptúry, aby dokázali splniť očakávania profesionálov aj individuálnych klientov.

V priebehu výroby dodržujeme najprísnejšie normy bezpečnosti výroby pre udržanie najlepšej kvality

Starnutie pokožky je prirodzeným procesom spojeným so zmenšovaním biologickej aktivity buniek organizmu, spomalením regeneračných procesov a tiež so stratou schopnosti organizmu k neustálemu sa prispôsobovaniu. Tento proces je však podmienený aj genetickými a ekologickými vplyvmi a prejavuje sa najmä úbytkovými zmenami vo všetkých troch vrstvách pokožky - vo vrchnej vrstve (epidermis), vo vlastnej koži (škáre = dermis) a v podkožnom tkanive. Koža, ktorá podlieha procesom starnutia, začína ochabovať (atrofuje), bledne, stráca svoju pružnosť, hrúbku a tvoria sa na nej hlboké vrásky.


Procesu starnutia sa však vzdávať a nečinne prizerať nemusíme. Aby sme sa mohli čo najdlhšie tešiť z mladistvého vzhľadu našej pokožky, je potrebné do nej dodávať potrebné molekuly, ktoré budú schopné doplniť chýbajúce zložky pre jej stavbu, stimulovať a podporovať jej prirodzené funkcie. Základnými stavebnými zložkami kože sú bielkoviny. Medzi nimi potom najmä kolagén a elastín, ktorých doplňovaním dosiahneme pri nedostatku bielkovín najlepšie výsledky.

Ako stručne predstaviť aj laikovi históriu omladzujúceho a regeneračného hydrátu kolagénu z výskumu Inventia®, ktorý pomáha stimulovať fibroblasty k produkcii vlastného kolagénu?

Pred viac ako desiatimi rokmi spracovala INVENTIA PT svoju vlastnú autorskú metódu získavania kolagénových bielkovín z koží rýb, pochádzajúcich zo starostlivo vybraných lovísk. Metóda vytvorená tímom vedeckých pracovníkov nám dovoľuje zachovať neporušenú, natívnu (prirodzenú) štruktúru trojitej špirály. Vďaka tomu získavame bielkovinu, ktorá je takmer identická s tou, ktorá sa nachádza v našej pokožke. Aby tento proces nebol narušený a bielkoviny nepodliehali degradácii, nami použité metódy sú výnimočne jemné a prebiehajú výhradne s použitím látok pochádzajúcich z prírody. Pri procese produkcie nie sú používané žiadne agresívne chemické látky. Vďaka spracovaniu a uvedeniu unikátnych technických i technologických riešení produkčného procesu bolo možné vylúčiť aj použitie konzervantov. Nami produkovaný výrobok je nealergizujúci a obsahuje výhradne zložky, ktoré pozitívne a synergicky pôsobia na našu pokožku. Neobsahuje žiadne plniče ani zlepšujúce chemické látky. Navyše je celý proces výroby hydrátu kolagénu Natural Collagen Inventia® - Prírodný kolagén Inventia® v súlade s ekologickými nárokmi pre ochranu prírody, pretože prebieha v rovnakých cykloch, ako tomu bežne býva v prírode. Napriek tomu však najdôležitejším prínosom kolagénového hydrátu je jeho jedinečné pôsobenie na pokožku a neobvyklá aktivita!

Pokiaľ sa jedná o historické hľadisko, potom prvým produktom vytvoreným spoločnosťou bol autorský Prírodný Kolagén Inventia®. Jeho pôvodná forma obsahovala vo svojom zložení len malé množstvo konzervantov. Napriek tomu však vďaka rozsiahlym vedeckým prácam a zavedením unikátnych technických a technologických riešení, bolo možné pri výrobnom procese úplne od konzervantov upustiť. Následne sa v ponuke firmy objavili ďalšie nekopírovateľné kozmetické výrobky na báze natívneho prírodného kolagénu. Rok 2007 bol ďalšou dôležitou etapou v histórii firmy. V tomto roku Inventia® rozšírila svoju ponuku o prvý doplnok stravy obsahujúci lyofilizovaný natívny kolagén - Invita Skin Beauty - Colvit (vysvetlenie: natívne - prírodné, pôvodné, v nezmenenom stave).


Paraben Free?

Od novembra roku 2007 sa Kolagénový hydratačný gél firmy Inventia® skladá z týchto zložiek (INCI): aqua, collagen, elastine, lactic

acid, caprylil glycol. Je to na pohľad neveľká zmena, ale živý kolagén bez konzervantov možno označiť za biotechnologickú revolúciu, ktorá bude mať v blízkej budúcnosti veľký význam.


Collagen - rybí kolagén spolu s menším množstvom elastínu (elastine), sa pri prerode extrakčným a hydratačným procesom do vodného roztoku stáva bielkovinou, ktorá je úplne bezbranná voči enzýmom, plesniam a baktériám. Tie môžu veľmi rýchlo začať jeho rozklad. Podobné nebezpečenstvo sa vzťahuje tiež k jeho cennej špirálovej štruktúre skrutkovice, ktorá je veľmi citlivá na teplotu. Obsah kyseliny mliečnej (lactic acid) v géle umožňuje pozastaviť rozkladné procesy.  

Iné kolagénové výrobky dostupné na trhu obsahujúce rybí kolagén, sú stále konzervované parabénmi (Nipagin, Euxyl 600 a pod.).
INVENTIA PT v minulosti tiež používala parabénový komplex, aj keď aspoň sa snažili využiť k ich výrobe prírodné zdroje (propylparabén tvorený v obale ovocných kyselín brusníc). Avšak výrobok s hrdým názvom „Prírodný" si žiadal ďaleko viac. Bolo veľmi žiadúce, aby neobsahoval žiadne konzervanty.

Donedávna boli parabény považované za úplne bezpečné (a väčšina vedcov si to myslí i naďalej). Najväčšou prednosťou parabénov je skutočnosť, že aj minimálnym dodaním (napr. v kolagéne do 0,6%) dokážu definitívne zamedziť problému vzniku plesní, húb a kvasiniek.
V roku 2002 sa skupinka amerických vedcov "ekológov kozmetického priemyslu" vrhlo na prenasledovanie parabénov. V tkanive napadnutého rakovinou boli údajne nájdené produkty rozpadu parabénov, na čom opreli svoju hypotézu o ich rakovinotvorné pôsobenie. Dodnes nebola vedecky doložená. Táto domnienka však otvorila vojnové pole konkurujúcim kozmetickým biotechnologickým firmám. V USA, Japonsku i Francúzsku sa rozpútala protiparabénová kampaň. Kto má pravdu? Ťažko povedať.

Čo je lepšie? Konzervanty v potravinách alebo riziko salmonelózy? Otrava rozsiahlych oblastí, postreky DDT proti premnoženým komárom alebo milióny obetí malárie? Zvetrávajúci a plesnivý tovar už po týždni alebo nasýtený chémiou? Účinná ochrana látky minimálna, napr. 0,5% prímesou "chémie" alebo hľadanie "ekologických" stabilizátorov, ktorých sa však obvykle musí pridávať viac (napr. do potravín, čo zvyčajne kazia ich chuť)? To sú rozpory, ktoré rozdeľujú špecialistov i spotrebiteľov... Intuícia nám napovedá, že aspoň v kozmetológii víťazí hľadisko ekologické. Také sú všeobecné celosvetové trendy. Tým ešte viac zosilneli snahy o odhalenie látky, ktorá by účinne zastúpila v prírodnom kolagéne chemický konzervant. Rozhodlo až finále súťaže kozmetických výrobkov v Paríži, kde až vo finále rozhodcovskej komisie kolagén kvôli vtedajšiemu obsahu propylparabénu v zložení INCI vyradila zo súťaže.

Výskumy s cieľom vylepšiť výrobok čoskoro predviedli možnosť kolagén úplne nekonzervovať. Chýbalo len nájsť látku, ktorá by bola schopná už v procese hydratácie prelomiť membrány baktérií, čiže vôbec nepripustiť ich rozvoj. Opäť nám prišiel na myseľ prostý nápad, obrátiť sa na najväčšieho odporcu parabénov. Bola to americká firma zo skupiny Chemical Safe Skincare Co. S odpoveďou bol doručený ponukový súpis prírodných či prírodne identických preparátov a dokonca aj niekoľko vzoriek. K zavŕšeniu úspechu už chýbalo len pár mesiacov laboratórnych testov.

Caprylyl glycol - zložka zdokonaleného prírodného kolagénu oslobodzuje biochemikov od hamletovských dilem, či konzervovať menším množstvom parabénov alebo snáď väčším inej chémie. Jeho pridaním do kolagénu v jednom jedinom momente, ktorý je známy iba poľským biotechnológom (v momente prerodu trojšpirálovej bielkoviny do vodného roztoku) umožňuje kolagén udržať bez konzervácie. Prírodný kolagén znamená bez konzervantov! Caprylyl glycol je mastnou kyselinou s krátkym reťazcom viazaným najjednoduchším dvojvodíkovým alkoholom. Je teda organickou zložkou, v ktorej sa nenachádzajú žiadne iné chemické prvky ako tie, ktoré sú už obsiahnuté v prirodzených uhľovodíkových reťazcoch kolagénových peptidov. Caprylyl glykol nie je konzervantom. V kozmetickom priemysle ho považujú za CO-emulgátor a zároveň za zvlhčujúcu látku. Preukázal sa byť natoľko bakteriostatickým, že umožnil v priebehu hydratácie upustiť od finálnych dodatkov antibakteriálnej chémie.

Veľký význam má tiež fakt, že tropokolagén od Inventia® je opatrený dávkovačom.
Jeho prostredníctvom prakticky nedochádza k žiadnemu kontaktu s prstami spotrebiteľa. Tie bývajú totiž zdrojom baktérií i plesní. Patrí medzi kozmetické výrobky na báze proteínov, čím sa radí medzi elitné produkty najvyššej triedy. Američania ho propagujú ako senzačný prípravok pre premastenie a reguláciu zvlhčenia pleti. Caprylyl glykol sa preukázal byť natoľko slabou protiplesňovou látkou, že si vyžiadal dodávanie do hydrátu vo viac ako trojnásobnom množstve v porovnaní s doteraz dodávanými konzervantami. Vznikol však aj vedľajší efekt, ktorý sa stal ďalším veľmi cenným objavom. Nový "ekologický" stabilizátor sa v prírode tiež vyskytuje v podobe gélu, ale na rozdiel od rybieho kolagénu musí byť zohriaty až na 90 °C, aby sa uvoľnil. Pretože sa dokonale znáša s bielkovinovým hydrátom, jeho pridaním v 2% množstve do kolagénového roztoku tak narastá aj kritická teplotná hranica denaturácie kolagénu z 26 na 28 °C (o 2 stupne viac než kolagénový gél konzervovaný parabénmi).

Týmto spôsobom sa poľským biotechnológom podarili dva objavy zároveň

Upravili kolagén do teplotne odolnejšej formy 5-28 °C !
Vytvorili kolagén bez konzervantov !

O technologicky zlepšenom výrobku možno ešte povedať, že vďaka obsahu mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré sú nosičmi peptidov a aminokyselín, sa skrátil aj čas vstrebávania kolagénu cez epidermis asi o 8%. Súčasná generácia gélu je viac nadýchaná a utvára ešte nepriestupnejší povlak zabraňujúci unikaniu vody z vrchnej vrstvy pokožky.