Košík: 0

Spolu: €0.00

Starostlivosť o pleť krok po kroku - 1.krok Odličovanie/čistenie

Časté otázky, ktoré dostávam vo svojom kozmetickom salóne sú: Ako sa starať o svoju pleť? Aké produkty používať? V nasledujúcom článku sa Vám pokúsim na tieto otázky odpovedať :-)

O svoju pokožku by ste sa mali starať každý deň ráno a večer. Od kozmetického salóna, ktorý navštívite približne raz za mesiac zázraky nečakajte, krátkodobo síce uvidíte výsledok ihneď, ale oveľa lepšia je vzájomná spolupráca kozmetičky a Vás, pokožka sa Vám za to časom odvďačí. Časom (!), nie hneď, aj tu je nutná trpezlivosť, pretože proces obnovy kože trvá zhruba 35 dní, u mladších o čosi skôr. Po tomto čase možno vidieť alebo cítiť prvé výsledky. A aké sú moje odporúčania? Môžem Vám poradiť len to, čo je rokmi odborníkmi dermatológmi a kozmetičkami overené a čo zaručene funguje. Aké sú jednotlivé kroky rannej či večernej rutiny? Nakoniec Kórejčanky to už dávno praktizujú, tak poďme na to :-)


Krok 1 - Odličovanie/čistenie pleti

Zámerne píšem obe slovné spojenia, pretože neznamená, že keď nenosíte make up, netreba si čistiť pleť. Je nutné očistiť ju vždy, večer najlepšie dvojitým čistením a ráno postačí raz, avšak vhodnými čistiacimi prostriedkami určenými na Váš typ pokožky! Tu narážam mnohokrát na kameň úrazu, vhodnými znamená - dobre vyčistiť a zároveň príliš neporušiť ochranný lipidový plášť. Týka sa to suchej či mastnej pokožky rovnako a koľkokrát počujem odpoveď: "Čistím si pleť len vodou, príp. sprchovým gélom, ktorým sa zároveň aj osprchujem, veď nenosím silné líčenie a len ľahký BB krém". To je najčastejšia chyba, už keď nič iné neurobíte správne, dôkladné a šetrné čistenie je veľmi veľmi dôležité! Nielen zbavujete pokožku nečistôt od prachu, potu, kožného mazu, príp. SPF z výrobkov, ktoré ste naniesli ráno, ale i pripravujete pokožku na nanášanie produktov v ďalších krokoch, ktoré potom vie pokožka lepšie absorbovať. Vedeli ste, že obyčajná voda pokožku vysušuje? Ľudská pokožka má totiž hodnotu pH 5,5, čo znamená, že je kyslá a prirodzená kyslosť jej pomáha chrániť sa pred baktériami a vírusmi.

Večerná rutina by mala obsahovať dvojité čistenie (tzv. double cleansing) - najprv prípravkom na báze oleja (pleťový olej/balzam) v tekutom alebo tuhom skupenstve, ktorým odstránime make up, líčidlá a ostatné nečistoty na tukovej báze. Je to z jednoduchého dôvodu, na našej pokožke sa nachádzajú nečistoty rozpustné v tukoch a rozpustné vo vode. Prípravok na báze oleja na seba ľahšie naviaže nečistoty tukového charakteru, ale nebojte sa, mastný pocit Vám na pleti nezostane. Dnešné mnohé odličovacie prípravky sa dajú jednoducho zmyť tak, že po kontakte s vodou sa zmenia na mliečnu emulziu, takže okamžite je mastný pocit preč. Zároveň zmyjeme zvyšné nečistoty na báze vody. Odličovací olej/balzam je naozaj vhodný pre každý typ pleti. Najviac upchávajú póry práve nečistoty na tukovej báze, mnohokrát práve tí čo majú mastnú pleť a prešli na odličovanie olejom sa prestali sťažovať na nadmerné mastenie pokožky. Prečo? Pretože ak použijete odličovací čistič, ktorý príliš pleť odmastí, naše telo sa veľmi múdro zachová. Mazové i potné žľazy sú riadené autonómne (to znamená, že ich nevieme ovládať), takže mozog vyšle signál, že je príliš niečoho málo a veľa ste niekde odmastili a okamžite sa to snaží domastiť, pretože naše telo nás má chrániť pred vonkajšími vplyvmi prostredia a tvoriť ochranný lipidový plášť. Takto vzniká začarovaný kruh, kde treba nájsť rovnováhu, aby Váš mikrobióm kože bol optimálny (ako je v črevách optimálna črevná mikroflóra). Aj na koži žijú spolu dobré i zlé baktérie, ktoré musia žiť v harmónii, len vtedy je naša koža zdravá.

ObidveJPG

Dermalogica Precleanse pre všetky typy pleti alebo Dermalogica Precleanse Balm obzvlášť jemný pre suchú a citlivú pleť. Obe kúpite i u nás v salóne alebo v našom e-shope.


SpoluJPG

DHC Deep Cleansing Oil - výborný cenovo dostupný japonský čistiaci olej kúpite na yesstyle.com, LVLY z tých lacnejších taktiež výborný čistiaci pleťový olej kúpite v sieti DM drogérií, Clinique a Kiehl´s čistiaci olej drahšej cenovej kategórie nájdete v obchodných centrách alebo aj v rôznych e-shopoch. 


SpoluJPG

Heimish All Clean Balm - kórejský cenovo dostupný balzam na odličovanie kúpite na yesstyle.com, Merumaya Melting Cleansing Balm - jemný balzam kúpite v rôznych e-shopoch, Emma Hardie Moringa Cleansing Balm - ikonický balzam na odličovanie môžete kúpiť aj s uteráčikom napr.na lookfantastic.cz.


Druhý odličovací prípravok by mal byť šetrný, hydratačný, vyživujúci a ktorý nám zároveň pomôže dorovnať aj pH pokožky. Tento odličovač môžeme používať rovnaký ako pri rannej rutine. Pri správne vybratých produktoch necítime pocit vysušenia a pnutia pokožky a Vaša následná starostlivosť (séra, krémy), ktorej ste venovali niekedy i nemalé peňažné čiastky bude efektívna.

VsetkoJPG

Dermalogica Special Cleansing Gel pre všetky typy pleti alebo Dermalogica Ultracalming Clenaser pre citlivú pleť alebo Dermalogica Skin Recurfacing Cleanser pre zrelú pleť.  Obe kúpite i u nás v salóne alebo v našom e-shope.


SpoluJPG  

Cosrx Low pH Good Morning Gel - kórejský umývací ranný gél určený skôr na zmiešanú pleť s vôňou Tea Tree oleja na reguláciu mazu kúpite na yesstyle.com, Dermacol Hyaluron Wash Cream - krémový čistič určený skôr na suchú pleť kúpite v obchodných centrách alebo aj v sieti DM drogérií, Neutrogena Hydro Boost - umývací gél pre všetky typy pleti s kyselinou hyalurónovou kúpite v sieti DM drogérií, Cerave Hydrating Facial Cleanser - čistiaca hydratačná emulzia pre suchú až normálnu pleť kúpite v lekárňach, Garnier Bio Fresh Lemongrass - umývací gél na normálnu až zmiešanú pleť kúpite v sieti DM drogérií, The Ordinary Squalane Cleanser - jemný šetrný hydratačný čistič kúpite na deciem.com.


A čo tie "micelárky"?

Ešte mi nedá nespomenúť micelárne odličovacie prípravky. Sú skvelé, pokiaľ ich viete správne použiť. Efektívne a rýchlo odlíčia aj vodeodolnú riasenku, takže pokiaľ používate výrazné líčenie, je to najrýchlejší spôsob, ako pleť dokonale odlíčiť.

Ako vlastne fungujú? Vo vodnom roztoku sa nachádzajú špeciálne molekuly, tzv. micely, ktoré sa zhlukujú do guľovitých útvarov. Vrchná strana tejto molekuly je hydrofilného charakteru (má rada vodu) a vo vnútri jadra je zase lipofilného charakteru (má rada tuky). Po nanesení micelárnej vody na tampón (je nutné použiť bavlnený tampón) sa hydrofilná časť molekúl na neho naviaže a keďže nečistoty na našej pokožke sú väčšinou lipofilného charakteru, opačná lipofilná časť molekuly pritiahne naše nečistoty na pokožke ako magnet.

SpoluJPG

Musím sa priznať, že ja sa micelárnou vodou neodličujem, mám rada klasické dvojité čistenie, pretože mi je príjemnejší kontakt s vodou ako šúchanie tampónom po pleti. Aj šetrím životné prostredie keď použijem len svoje ruky. Ak však po nejakej siahnete, tak najlepšie ak je bez farbív, alkoholu, parabénov, mydla a parfumácie.

VsetkoJPG
Micelárne vody hypoalergénne - bez alkoholu, parabénov a farbív.

Každému je príjemný iný spôsob odličovania, čo je prirodzené, no dôležité je najmä to, aby Vaša pokožka po odlíčení nebola príliš vysušená a zároveň bola dôkladne očistená. Jediné, čo neodporúčam vôbec, je odličovať pleť jednorázovými odličovacími obrúskami, vtedy pleť nielen že vôbec dôkladne nevyčistíte, ale ju i nadmerne zbytočne šúchate. V prípade núdze sa to dá akceptovať, napr. kde nie je k dispozícii voda alebo počas cestovania, no k svojej koži sa treba chovať jemne, aby mohla robiť hlavne to na čo je určená – chrániť nás pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Môj tip – pri dvojitom čistení môžete použiť i špeciálne uteráčiky alebo rukavice určené na odličovanie vhodné pre Váš typ pleti, ktoré môžete opakovane prať a používať. Pre citlivú pleť zvoľte radšej materiál z mikrovlákna alebo čistej bavlny, nie froté.

VsetkoJPG


V ďalšom článku si povieme o druhom kroku čistenia pokožky. Ďakujem za pozornosť a dúfam, že bol článok užitočný :-)

komentáre na blogu cez Disqus